Rola bufora ciepła w instalacji grzewczej z pompą ciepła

Rola bufora ciepła w instalacji grzewczej z pompą ciepła

Zadaniem instalacji grzewczych w budynku mieszkalnym jest przede wszystkim generowanie ciepła i utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie, kiedy na zewnątrz panuje chłód. Ich projektanci i technolodzy od zawsze pracują nad ich optymalizacją i sposobami pozwalającymi na ograniczenie strat energii, albo jej zmagazynowanie umożliwiające wykorzystanie w późniejszym czasie. Jednym z takich rozwiązań, dającym się z powodzeniem wykorzystać w przypadku instalacji mieszanych, ale również opartych na pompie ciepła jest bufor ciepła.

 

Czym jest bufor ciepła?

 

Bufor ciepła, zwany też buforem grzewczym to niezwykle prosty element instalacji służącej do ogrzewania domu. Rolę tę może pełnić dobrze zaizolowany pojemnik o pojemności dostosowanej do potrzeb użytkowników czy wielkości instalacji. Jego zadaniem jest kompensowanie różnic między ciepłem dostarczanym przez system grzewczy a ciepłem jakiego potrzebują odbiorcy. Szczególnie korzystne jest zastosowanie go w obiektach, gdzie korzysta się z wielu rodzajów instalacji grzewczych, gdyż dzięki niemu gwarantowane są odpowiednie przepływy w całym układzie, a dodatkowo bufor pozwala zwiększyć jego efektywność oraz zminimalizować koszty ogrzewania.

W instalacjach z pompą ciepła urządzenie to jest praktycznie niezbędne, ze względu na następujące możliwości:

  • wydłużanie czasu pracy pompy przy obciążeniu częściowym ,
  • odszranianie parownika,
  • oddzielanie hydrauliczne obiegu urządzenia grzewczego i odbiorników.

Pełni on również rolę "magazynu" ciepła stosowanego w układzie mieszanym zarówno do ogrzewania obiektu, jak i do wytwarzania ciepłej wody użytkowej, które wykorzystać można w przypadku, kiedy system nie pracuje, pracuje ze zmniejszoną wydajnością, lub kiedy obiekt wykazuje większe zapotrzebowanie na te czynniki.

 

Odladzanie agregatu pompy ciepła

 

Oprócz roli "wyrównawczej" i magazynowej bufor ciepła w instalacjach z pompą ciepła może pełnić funkcję techniczną. Zmagazynowane w nim ciepło może posłużyć do odladzania agregatu pompy ciepła. Czynnik chłodniczy płynący w kierunku przeciwnym niż w czasie ogrzewania budynku pobiera część ciepła z instalacji grzewczej i przenosi je do wymiennika zewnętrznego. Dla najefektywniejszego pełnienia tej roli zbiornik buforowy powinien być zainstalowany szeregowo (między pompą a odbiornikami). Ciepła woda grzewcza zasila wówczas odbiorniki ciepła, a bufor zasilany jest wodą powrotną powracającą z odbiorników magazynując energię konieczną do odlodzenie agregatu. Dzięki temu proces ten może być realizowany przy jednoczesnej gwarancji komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Niezależnie z jakim systemem ogrzewania mamy do czynienia bufor grzewczy zawsze przyniesie korzyści układowi przedłużając jego żywotność i ograniczając straty energii. 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.